Info

Maxim Surini portfoolios on esitatud kogumik tema multidistsiplinaarset kunstipraktikat. See praktika hõlmab strateegilist nõustamist, projektijuhtimist, veebiarendust ning digitaalse kultuuri, arhitektuuri, heli ja pildi lähenemise uurimist.
Portfoolio tutvustab Surini ulatuslikku kunstilist uurimistööd ja arendustegevust, mille tulemusel on loodud erinevaid projekte, mis hõlmavad mitmeid riike ja loomingulisi distsipliine, sealhulgas interaktiivseid installatsioone, dokumentaalfilme, videokunsti, audiovisuaalseid live-esinemisi ja agentuuri arendamist konkreetsetes kohalikes kontekstides.

Surini kunstiliste püüdluste keskmes on koostöö, nähtavuse ja kultuuri- ja loometegijate omavahelise seotuse taotlemine. Inspireerituna kaasaegses kunstimaailmas esilekerkinud hübriidsest kunstiagentuuri* mõistest, uurib ta oma viimastes projektides institutsionaalsete imperatiivide ja loomingulise agentuuri keerulist suhet.

Surini tööd valgustavad institutsioonide ja üksikisikute vaheliste piiride hägustumist ja kehastavad kunstniku rolli muutuvat olemust tänapäeva ühiskonnas, peegeldades kunstilise loomingu muutuvat dünaamikat ja väljakutseid. Uurides distsipliinide lähenemist ja kaasates kunstiantropoloogiat, osaleb Surin mõtestatud diskursuses, mis mitte ainult ei näita tema kunstilist võimekust, vaid käsitleb ka laiemaid sotsiaal-kultuurilisi mõjusid.

maximsurin[at]gmail.com

Direktorite nõukogu liige – Source Photographic Review, Belfast-London, Ühendkuningriik.
Kollektsioonide juht – Argos Center for Audiovisual Art, Brüssel, Belgia.

Uuringute rühma juht: Palma Creativa, Palma de Mallorca, Baleaari saared, Hispaania;
THX Centre for Sound, Image and Digital Culture, Haag, Madalmaad; E.C.A.S. Network (European Cities of Advanced Sound), Berlin, Saksamaa.

Research and development: Palma Creativa, Arxiu Planas, Palma de Mallorca, Hispaania; TodaysArt Festival, Haag, Madalmaad; Cimatics Digital Agency, Brüssel, Belgia; Belfast Exposed, Urban Research Lab, Belfast, Ühendkuningriik.

Produtsent: Cimatics Digital Agency Brüssel, Belgia; Diagramming the Archive Dublin-Belfast.

Veebi arendaja: PAErsche network, Köln, Saksamaa; AcciónMAD network, Madrid, Hispaania; QSS Studios and Gallery, Belfast, Ühendkuningriik.

Videostuudio juhataja: Kaleri, Neformat, Multikultuurimaja kunstnike ühendus, Kadriorg studio ja Von Krahli Teater, Tallinn, Eesti

Vabatahtlik: Arxiu Planas, Palma de Mallorca, Hispaania; Netwerk Contemporary Art Center, Aalst, Argos Center for Audiovisual Art, Brüssel, Belgia; Belfast Exposed Belfast, Ühendkuningriik.

Juhendaja: MFA Goldsmith College, London, Ühendkuningriik
Professor: Estonian Academy of Arts
, Tallinn, Eesti

Esitatud mitmesugused uurimis- ja arendusprojektid, mis on ellu viidud aastatel 2001-2019.
Loetletud projektid annavad tunnistust loomemajanduse uurimis- ja arendustegevuse algatuste mitmekesisusest. Projektid ulatuvad üle kahe aastakümne ja hõlmavad erinevate teemade uurimist, sealhulgas loomemajanduse ja -kultuuri brändi loomine ja kaardistamine, muuseumide ja arhiivide arendamine, heli- ja digitaalkultuur, osalusmeedia loomine ja dokumentaalprojektid.

Projektid näitavad, kui mitmekülgselt suudavad loovtöötajad kohaneda sektori muutuvate nõudmistega. Algatatud uurimis- ja arendusalgatused näitavad multidistsiplinaarset lähenemist loomemajanduse ja kultuuri probleemide lahendamisele, projektid ulatuvad multimeedialaboritest heli- ja pildiasutuste ning arhiivide ja muuseumideni. Nende algatuste tulemused ei ole olnud kasulikud mitte ainult loovisikutele, vaid on aidanud kaasa ka nende kogukondade kultuuripärandile, kus nad asuvad.

Valik:

Palma Creativa. Palma Creative City bränd ja ühtne visuaalne identiteet, Mallorca loomemajanduse ja kultuuri kaardistamine, UNESCO programmi raames loomingulise linna staatuse saamine 2018-2019.

Arxiu Planas – suurim fotoarhiiv Baleaari saarte kohta, mille on koostanud ja kogunud Josep Planas i Muntanya 50ndatest aastatest kuni meie päevadeni 2018-2019.

Uuring kaasaegse loodusteadusliku muuseumi loomise väljavaadete kohta Peterburi sadamapiirkonnas, Sevkabel‘i tööstusparkide territooriumil 2016-2017.

Belfast Exposed – uurimistöö ja arendusettepanek fotoarhiivi jaoks, Belfast, Ühendkuningriik. 2013-2014.

THX Centre fo Sound, Image and Digital culture. Uue institutsiooni loomine, mis ühendab NIMk, STEIM ja V2_ Institute for Unstable Media, Haag, Madalmaad 2011-2012.

Amplified architecture, TodaysArt’i projekt arhitektuuri ja linnainfrastruktuuride üle mõtisklemiseks, Haag , Madalmaad 2011.

Ryoichi Kurokawa installatsioon “Octfalls”, Veneetsia biennaaliga kaasneval üritusel “One of a thousand  ways to defeat entropy”, Arsenale paviljon, Veneetsia, Itaalia 2011.

The Rise of Performative Architecture laager-konverents, Brüssel, Belgia 2011.

MyCityLab beta, Koostöökogukonna online-offline platvorm, Brüssel, Belgia 2010-2011.

Minutes Lumiere network. Visuaalse antropoloogia ja osalusmeedia tegemise uuringud. Koostöös Kanema, pedagoogilise dokumentaalfilmi ühinguga, Barcelona, Hispaania 2010.

Argos Platform – institutsiooni turundusanalüüs ja ettepanek veebiplatvormi loomiseks, mis tutvustab keskuse tegevust ja Belgia suurimat videokunsti ja kunstilise dokumentaalfilmi kollektsiooni 2009.

Tartu.mov – pedagoogiline dokumentaalfilmiprojekt Tartu Kunstikolledžis ning linastuste sari KUMUs ja Athena kinos 2008.

Quest – dokumentaalprojekt ja ühisnäitus Glynn Viviani galerii tellimusel, Swansea, Ühendkuningriik. Koostöös Walesi kunstnike Jan Gerlings, Paul Granjon, Jacob Whittaker ja Minna Hintiga 2008.

Empty Spaces and their Occupants – Eesti ekspositsioon VI Peterburi eksperimentaalse kunsti ja performance’i festivalil Manege. Venemaa 2006.

Young Spanish Painters näituste sari Estonia kontserdisaalis, Tallinn 2006-2007.

Kadriorg Studio. Riikidevahelised kultuuriprojektid, audiovisuaalne tootmine ja workshopid. Tallinn-London, Eesti-Ühendkuningriik 2006-2009.

Kaleri Kunstnike juhitav galerii ja multimeedialabor. Tallinn, Eesti 2004-2005.

Multikultuurimaja multimeedialabor, Tallinn, Eesti 2001-2003.

Valik:

Diagramming the Archive näituste sari, Dublin, Iirimaa ja Belfast, Ühendkuningriik 2016.

Moving statues, audiovisuaalne installatsioon koostöös Martin Byrne’iga, Sonic Arts Research Centre, Queens University, Belfast, Ühendkuningriik 2015.

Chambre(s) d’Hôtel koos multidistsiplinaarne kollektiiviga t.r.a.n.s.i.t.s.c.a.p.e. Linnaruum/ live-videotants/ intervjuu/ live-heli/ otseülekanne veebis:
Rencontres Art Vu, Amiens, Prantsusmaa 2014; Augusti TantsuFestival, Tallinn, Eesti 2011; Festival Nuit Blanche, Brüssel, Belgia, Festival Electron, Genève, Šveits, Festival Motel Mozaïque, Rotterdam, Madalmaad, Festival Facyl, Salamanque, Hispaania 2010; Le Cube Festival, Issy – les – Moulineaux, Prantsusmaa, Festival VIA, Mons, Belgia, Festival EXIT, Créteil, Prantsusmaa, Festival Nouveaux auteurs, Halle, Saksamaa, Festival Chalon dans la rue, Chalon-sur-Saône,  Prantsusmaa, Biennale de Charleroi-danses, Charleroi, Belgia 2009; Festival DansCamDanse, Ghent, Belgia 2008.

Le Cinema Extraordinaire skriining, NG Art Container, Tallinn, Eesti
Artists anthropologists skriining, Y-Gallery, Tartu, Eesti
2009
Mirror, mirror on the wall, is it Art or is it Porn? näitus koostöös Merike Estnaga galeriis Frederic Desimpel Brüssel, Belgia

2008
Rauma Biennale Balticum grupinäitus, Rauma Art Museum, Soome
Goldsmiths College mid-course’i grupinäitus koos Merike Estnaga, London, Ühendkuningriik.
2007
New Wave. 21 century Estonian artists grupinäitus Tallinna Kunstihoone, Eesti
Pärnu XIII International Film- and video festival, Eesti. Eesti parima audiovisuaalse kunstiteose Grand-Prix.
Contemporary Art from Estonia, Baltic States, part III grupinäitus, Kalmar Art Museum, Rootsi.
Consequences and Proposals grupinäitus. The Biennale of Young Artists, Tallinn, Eesti.
2006
Quest grupinäitus, Glynn Vivian Gallery, Swansea, Ühendkuningriik.
Flowers of evil, Gods Zoo is Diverse näitused, Hobusepea gallery, Tallinn, Eesti.
Political/ Poetical grupinäitus, XIV Tallinn Print Triennial Estonia.
Offline – online, rahvusvaheline videokunsti festival, Pärnu. Eesti.
Word in Motion, tekst – videofestival, Riia. Läti
ISEA2004 International Symposium for Electronic Arts. Helsinki – Oslo – Stockholm – Tallinn, Eesti.
Last Hero grupinäitus, Rottermanni Soolaladu, Tallinn, Eesti.
2003
Gooseflesh rahvusvaheline video- ja performance-festival, Rakvere. Eesti.
Look at me – British Fashion fotonäitus, Tallinna Kunstihoone, Eesti.
2002
Dark Nights, iga-aastane rahvusvaheline filmifestival, kontsert-etendus koos Sven Grunbergiga. Tallinn. Eesti.
2001 – 2002
Allusions to Power grupinäitus VAAL galeriis, Tallinn, Eesti.
Nordic Light iga-aastane valgusinstallatsioonide festival Tallinnas, Eestis ja Helsingis, Soomes.
2001 – 2003, 2007

Esenin Tallinnas, Rainbow Warrior ( Direktor ) – KUMU Eesti Kunstimuuseum
3 images of life and time ( Montaaž, Direktor Minna Hint ) – Tartu Kunstimuuseum

Valik:

Parables of еviction and regeneration processes – dokumentaalfilm koostöös Elvira Santamariaga 2016.
Moving statues – audiovisuaalne installatsioon koostöös Martin Byrne’iga, Sonic Arts Research Centre, Belfast, Suurbritannia 2015.

Repetition dokumentaalfilm koostöös Minna Hintiga.
Tartu.doc kollektiivne dokumentaalfilm, mille autorid on Joanot Cortes ja Maxim Surin. II auhind lühifilmide festivalil Julius 2008, Hispaania.
Killer Knife, Fiction documentary, One crazy naked woman who dared to be honest, Gods Zoo is Diverse or War and Peace, Shkatulka, Man on the beach, It can be dangerous to want to know why videod koostöös Merike Estnaga.
Inside or Out dokumentaalfilm koostöös Minna Hintiga. Grand Prix parima Eesti audiovisuaalse kunstiteose eest Pärnu XIII rahvusvahelisel filmi- ja videofestivalil.
Dance Marathon balleti adaptsioon. Koreograafia: Mai Murdmaa, muusika: Rainer Jancis, lavastaja Maxim Surin.
Pigeons du Sable dokumentaalfilm koostöös Merike Estnaga.
Flight002 dokumentaalfilm. Muusika: Martin Pedanik.
3 images of life and time dokumentaalfilm. Montaaž: Maxim Surin, kaamera ja direktor: Minna Hint.
Alien dokumentaalfilm. Direktor: Kert Grunberg, montaaž: Maxim Surin.
Kizoo animatsioon koostöös Atoo ja Martin Pedanikuga.
Meiega Võidavad Kõik! Esenin Tallinnas, Rainbow Warrior dokumentaalfilmid. Neformat Studio.
Flood dokumentaalfilm Peeter Lauritsist. Režissöör: Kert Grunberg, montaaž: Maxim Surin.

Linnaruumis:
Unison Raul Kelleri kureeritud performance. MKDK Production, Tallinn. Eesti.

The Dream Machine urban screen installatsioon ja performance koos Sven Grunbergi, Kulguridi, Taavi Laatsiti ja Jasper Zoovaga. Kunstiakadeemia, Eesti.

Koit kontsert. Tõnis Mägi ja Eesti Sümfooniaorkester. Tartu Laululava. Eesti 2003.

üritused:

Vool – multimeedia etendus koos Sirje Mottuse, Kristi Muhlingi, Tarmo Johannese ja Riina Maidrega KUMU auditooriumis, Tallinn. Eesti 2007.

Opera koos Rein Rannap ja Comedia del Arte, audiovisuaalne etenduste sari Tallinnas, Tartus ja Pärnus.
AV etenduste sari Sven Grünbergiga Von Krahli Teatris, Sakala Kultuurikeskuses, Eesti Akadeemias ja Vanemuise teatris.

We Rock! performance koos Jasper Zoova, Martik Pedaniku ja Diva Natasjaga Gooseflesh rahvusvahelise performance’i festivalil. Rakvere, Eesti.

Zvezda performance koostöös Jasper Zoova ja Illegal Model Agency’ga ERKI iga-aastasel moeshow’l. Tallinn, Eesti.

Metroluminal kontserdituur Tallinnas ja Tartus. Eesti 2005.

residentuurid:

Maa ja ilm rahvusvaheline etnilise muusika festival, Tartu, Eesti 2002.
Export AV-ürituste sari erinevates kohtades. Eesti 2002-2004.
Konverter audiovisuaalne festival, Tallinn. Eesti.

Bashment üritustesari, Tallinn, Eesti 2001-2005.
Jazzitup! üritustesari, Tallinn, Eesti 2003-2004.
Mutant Disco üritustesari, Tallinn, Eesti 2001-2003.
Visioon üritustesari, Tallinn, Eesti 2000-2002.
Rahvusvaheline jazzfestival JazzKaar. Koostöö Richard Galliano Trio, Jimi Tenor, Kroit, Nils Petter Molvaer Khmer, Rinneradio & Tung 69, Eesti 1999-2003.
Sky is the Limit üritustesari. Neuronphase, Tartu, Eesti 1998-2001.

Kunstnikud
Ryoichi KurokawaAdam Leech, Angel Vergara, Roberto Paci DaloMerike Estna, Joanot Cortes, Elvira Santamaria, VJ K-os, Paul Granjon, Christoff Gillen, Jacob Whittaker, Jasper Zoova, Martin Pedanik, Raul Keller, Minna Hint, Timo Toots, Mark Raidpere, Atoo, Kert Grunberg, Andres Lill, Hanno Soans, Kiwa, Mai Murdmaa, Jorge Piquer Rodriguez, Andres Lõo, Riina Maidre, Rosita Raud, Peeter Linnap, Paul Rogers, Erki Laur, Kärt Ojavee, Peeter Laurits, BIe Erenurm, Ahto Külvet, Arnold Praust, Anders Härm, Igor Ruus, MIhkel Kleis, Pille Jurisoo, Liisi Eelmaa, Krista Rambak-Krull and others.

Kollektiivid
Raumlabor, t.r.a.n.s.i.t.s.c.a.p.e., orbita.lv, Showcase Beat Le Mot Theatre, Giardini Pensili Theatre, Von Krahli Theatre, Nargen Opera, Aeg Ruumis Theatre, New Arts Ensemble, Multikultuurimaja, Mung, Neuronphase.

Heliloojad ja muusikud
Hafler Trio, Roberto Paci Dalo, Sven Grünberg, Tõnu Kaljuste, Rein Rannap, Tõnis Mägi, Estonian Symphonic Orchestra, Sirje Mottus, Kristi Muhling, Tarmo Johannes, Tiit Kikas, Rainer Jancis, Richard Galliano Trio, Jimi Tenor, Kroit, Nils Petter Molvaer Khmer, Rinneradio, Zion Train, Caribase, Django Bates, Courtnie Pine, Osibisa, Tung 69, Amalgamation of Soundz, Faze Action, Holmes, Una Bomba, Tummel, EZ Rollers, Spring Heel Jack, London Electricity, Basement Jaxx, Jazzanova, Fuzz Against  Junk, Grandmaster Flash,  Andrei Mongus Algol-Ool, Treee, Raul Saaremets, Metroluminal, Kulgurid, Taavi Laatsit, Ringo Ringvee, Tarrvi Laaman, Aivar Tonso ja teised.

Scroll up